KENDİNi ANLAMA ANI

Kendi özünü anladığında anlarsın yaşamak denilen olguyu.

Ekim 16, 2023 - 16:19
Ekim 21, 2023 - 17:20
 1
KENDİNi ANLAMA ANI

  İnsanın kendini anlamak adına verdiği çabalar tamamen dış etkenlerden bağımsız,  içe dönüşle mümkündür. İçte olan ne ise dışarı tamamen o yansır.  Kendini dinleyebilmek, anlayabilmek ve kavrayabilmek bazen bir anda bazende belli bir süreçte gerçekleşir. Sihirli dokunuş anı. Kendine ayırdığın, dışarıyı susturduğun o kıymetli zamanlardır. Bunun için bir çok kullanılan teknik ve öğreti olsada , insanın kendine yönelme vakti, her insan adına farklı bir zamanda tezahür eder. Yaş, cinsiyet, eğitim veya başka bir fiziksel tanımlamaya bağımlı ölçüsü yoktur. Kişinin yaşadığı olay örgülerinin, en son noktasında çıkar ortaya nedense? Olumsuz yaşantılar sonucudur çoğunlukla. Geçmişe çekilmek istenen süngerin , yeni adım atılacak olanın mucize frekansıdır. Doğru zamanda atılan ilk heyecanlı adımdır. Coşkuludur, heveslidir ve isteklidir. Tezcanlı insan mizacı bir anda olsun ister herşeyi. Oysa, sır devam etmekte saklıdır. Denge ve istikrarla. Bu gün başladığını hayat amacın haline getirebilmendir. Değişim, kendini anlamak ve olmak istediğin "sen" ve "hayatı" hedef odağına koymak, devam etmekle sağlanır. 

    Basit bir adımla başla. Önce nasıl bir insan olmak, nasıl bir ömür yaşamak istediğine karar ver.  Üşenmezsen yaz bunları. Beyin yazılanı unutmaz. Sen unutur desende bilinçaltın zamanı geldiğinde onu gün yüzüne çıkarır. Kuşkun olmasın. 

    Gün içinde dış dünyaya kapat kendini. Yanlız kal bir süre. Saniyelerle, dakikalarla başla. Kapat güzel gözlerini. Sadece dur öylece. Birşey düşünmeyeceğim diye sakın kasılma. Bu uygulamayı her gün yap. Ama vazgeçme. Bir süre sonra bu sessizlik ve kendinle kalıştan hoşlanacak , süreyi farkında olmadan hoşlanacaksın. 

     Başlar ve istikrarla devam edebilirsen ve soruların olursa bana ulaş. Sevgiyle kal. 

     

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Gülbeyaz Gürsoy Uzun yıllardır devam eden bir yazma yolculuğu. Nazarımda her hayat bir hikaye, her duygu hayata açılan bir yol. Karadeniz Ziraat Mühendisi Kişisel gelişim konularında iyi bir araştırmacı ve eğitmen.