Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi olan Derin Dergisinin Mayıs 2023 ÖZEL SAYI Çıktı

Mayıs 26, 2023 - 10:50
 0
Edebiyat, Kültür ve Sanat Dergisi olan Derin Dergisinin Mayıs 2023 ÖZEL SAYI Çıktı
Hem e-dergi hem matbu olarak edebiyat dünyasına hizmet etmek için yola çıkan ve Genel Yayın Yönetmenliğini Ediz Servan Erdinç'in yaptığı Derin dergisinde şiirleriyle yüzyıllar öncesinden günümüze ışık tutan Yunus Emre, Pir Sultan Abdal, Âşık Veysel Şatıroğlu, Karac'oğlan, Dadaloğlu, Bâkî, Necâtî Beg, Hayâlî Beg, Fuzûlî, Nâbî, İstiklâl Marşı'mızın biricik şair ve yazarı Mehmet Akif Ersoy'un yanı sıra Edgar Allan Poe, Louis Aragon gibi birbirinden kıymetli kalemler bulunuyor. Bununla birlikte günümüz şairlerinden Mustafa Işık, Ayfer Karakaş, Yuja Dab, İlhan Çağdaş Dönmez, Enver Karahan, Gülten Doğruyol İncesu, Hatice Çağla Yılmaz, Rıza Ulaş Karakuş, Serhat Uysal, Zekiye Şahin, Ahmet Uçar, Ahmet Halis Deniz, Barış Erdoğan, Deniz Zeybek, Esra Koyuncu, Cebeli Yerlikaya, Seval Arslan, Can Sinanoğlu, Şükrü Erbaş, Mevlüt Şener, Yahya Aslan, Mahmut Aksoy, Faik Kumru, Kenan Yavuzarslan, İbrahim Şaşma, Göfan Dalo, Deniz Sargut, Ömer Yatbaz, Ayşegül Sönmez, Ediz Servan Erdinç de şiirleriyle dergide yer alıyor. Öyküleriyle de dergiye renk katan Neval Savak, Asya Nur Şener, Fatih Selvi, Sümeyra Uğur'u görüyoruz. Dergide yer alan tek resmin imza sahibi olan Levent Karataş'ın resmi dikkat çekiyor. Enver Karahan'ın Gülten Doğruyol İncesu'nun 'Seslendim Uyuyordu Dünya' adlı kitabının incelenmesi inceleme sevenler için önemli bir inceleme.
Dergide bulunan Ediz Servan Erdinç & Furkan Çirkin Söyleyişi ile Ediz Servan Erdinç & Kaan Eminoğlu söyleyişi de derginin dikkat çeken söyleyişleri olarak ön plana çıkıyor. 
Derin dergi Kitapyurdundan satışa çıktı, dergi severleri bekliyor.
Neden Derin Dergi?
Tarihi asırlar öncesine dayanan Türk edebiyatı ve dünya edebiyatı için edebiyatseverler maddi manevi katkı sunmaya çalışmış ve örnek birer şahsiyet olmuşlardır. Ben de 'neden okyanus olan edebiyata bir damla su bile olsa katkı sunmayayım?' diye düşündüm. Bir değil, sayısız kişiye ulaşmanın yolunun dergi çıkarmak olduğu düşüncesi zihnimde canlanınca dergi çıkarmak için gönül kollarımı sıvadım. Allah'ın izniyle yüzyıllar sonra Derin dergisi bizlerden sonraki nesil ve nesillere hem örnek olarak hem de cesaret vererek onların da edebiyat için mücadele etmesine katkı sağlayacaktır. Çünkü bir ülke en çok sanayisi vb. güçleriyle değil, edebiyatı ve diliyle var olur, ölmez, yaşar. Fakat dergi değil, dergimiz diyeceğim çünkü yıl 2023 ve sadece ben değil, aynı zamanda dergimizin çıkması için sonsuz desteğiyle benimle beraber dergimizle ilgilenen kıymetli şair, yazar ve Mergen Yayınevi kurucusu dostum İlhan Çağdaş Dönmez'e ve dergimizden eserlerini noksan etmeyen yüreği cennet olan bütün yazarlarımıza şükran dolusu en necip sevgi ve en kallavi saygılarımı sunuyorum, teşekkür ediyorum. Allah izin verdiği müddetçe Türk edebiyatı ve dünya edebiyatı için nice eser ile eserler ortaya koyacağız çünkü edebiyata olan derin sevdamız hiçbir zaman salt Derin dergi ile sınırlı kalmayacaktır. Dergimizde çoğu derginin yaptığı gibi sadece serbest şiirlere ve kendi zevkime hitap eden şiirlere değil, serbest tarzda yazılan şiirlerle beraber aruz ölçüsü ve hece ölçüsüyle yazılan şiirlere de yer verdim. Bununla birlikte kendi zevkime hitap eden şiirlere değil, şiire yer verdim. Sanatçının değil, sanatın peşinde koşmayı tercih ettim. Maalesef cennet vatanımızda en güzel ve en büyük iki mirasımız olan aruz ölçüsü ile hece ölçüsüne dergi sahiplerinin yüz çevirmesi aruz ölçüsü ve hece ölçüsüyle şiir yazan niteliği yüksek kişileri fazlasıyla üzmüştür, ben de açıkçası bu duruma tepki göstermek için de dergi çıkarmak istedim. Çünkü yüzyıllar sonra 2023 ve bu yıldan önceki yıllara bakan kişiler bizlere darılmasınlar, 'nerede atalarımızın görkemli mirası?' demesinler. Onlara yüzyıllar öncesinden kucak dolusu sarılıyorum, günümüzdeki her edebiyat âşığı kişiye de kucak dolusu sarılıyorum. Biz edebiyat aşkıyla yazmanın, mücadele etmenin keyfini yaşadık, yaşıyoruz, yaşayacağız, inşallah sizler de dergimizi okurken ve okuduktan sonra bizlerden daha çok keyif alırsınız.
Derin Dergi İmtiyaz Sahibi Ediz Servan Erdinç

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Betül FIRAT Mavinin Fecri, Mihrinin Hicranı Yazarı, Heybemden Dökülen Öyküler, Siyah Şapkalı Adam, Derin Mevzu, Kayıp Lapis Lazuli, Öykü Muhiti Yazarı Yazar ve Şair, Köşe Yazarı, Güfte Yazarı