Gurur ve Önyargı

İlk filmi izlerseniz konu hakimiyetinde kopukluk yaşayacaksınız '

Gurur ve Önyargı

Kimilerinin gurur ve önyargı olarak bildiği, kimilerinin aşk ve gurur olarak bildiği bu kitap, dünya klasiklerinin başarılı kadın yazarı; Jane Austen tarafından yazılmıştır.
Kitabın konusu sadece aşk ile sınırlandırılmamakla birlikte dönemin sosyolojik, toplumsal hiyerarşisini de konu edinmiştir.
İçeriğine biraz daha girecek olursak;
Anne karakteri ile karşımıza çıkan Bayan Bennet'ın tek gayesi kızlarını maddi ve statü bakımından iyi eşlerle evlendirmektir. Bayan Bennet 'a nazaran Bay Bennet; tabiri caizse, sessiz ve yufka yürekli bir babadır.
İlk okuduğumda kitabın karakterlerini Bay Bingley ve Jane Bennet etrafında olduğunu düşünsem de asıl karakterlerin, Elizabeth Bennet ve Bay Darcy olduğu okudukça öne sürülmekte.
Elizabeth Bennet karakterini kadın olarak çok beğendim ancak; kitabı okuduğunuzda göreceksiniz ki, karakterimiz oldukça önyargılı. Aynı şekilde Bay Darcy de gururlu ve kibirli gibi gözükse de okudukça aşık olunası bir karakter olduğunu göreceksiniz. (en azından bende öyle oldu :) 
Kitabın diğer karakteri Jane ve Bingley fazla utangaç geldi.

Kitabın eksileri:
Kitap bana fazla akıcı gelmedi. Ayrıca fazla isim bulunduğundan alışana kadar kafa karışıklığı yaratabilir.

Kitabın artıları:
Kitabın hissettirdikleriyle birlikte, artılarını saymakla bitmez. Elizabeth karakterini önyargısı haricinde güçlü bir kadın olarak buldum. Kitap sadece evliliğin, yaşamı güzel kılıp kılmayacağını da sorgulatıyor desek yalnış olmaz. Eğer platonik aşk, tutku ve biraz melankoli seviyorsanız, e birazcıkta İngiliz romanına meraklıysanız kuşkusuz listenize eklenmeli! 

Not: ilk filmi izlerseniz konu hakimiyetinde kopukluk yaşayacaksınız.