Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak

Mart 12, 2023 - 09:29
 0
Kötü Alışkanlıklardan Kurtulmak

Bazı insanlara göre kötü alışkanlıklardan kurtulmak oldukça zordur. Kötü alışkanlıklar bizi hem finansal hem de fiziksel açıdan zarara uğratmaktadır. İnsanlar bunun farkında olmasına rağmen kötü alışkanlıklarına devam etmesinin sebebi ise oldukça basit.

Bunun sebebi alışkanlıklarımızı devam ettirdiğimiz sürece beynimize salgılanan hormonlardır. Bu salgılanan hormonlardan birinin adı dopamin olmakla birlikte salgılandığında insanı mutlu etmektedir. Ani bir şekilde alışkanlıklarını bırakan bir kişinin mutsuz olması ve depresyona girmesi bu sebeptendir. Hızlı bir düşüşe geçen dopamin hormonu artık salgılanmamaktadır. Böylelikle sinir krizleri, panik ataklar ve uzun süreli mutsuzluklar yaşanabilir. Ancak bu geçicidir ve asla bir sorun teşkil etmemektedir. Üstelik dopamin hormonunu arttırmanın birçok yolu vardır. Müzik dinlemek, film izlemek, spor yapmak, kitap okumak ve sevdiklerinle vakit geçirmek dopamin hormonunu arttıran başlıca hobilerdendir. 

Kötü alışkanlıklarınızı bırakın ve doğal yollardan dopamin artışı sağlayacak iyi alışkanlıklara yönelin. Kolaylıkla bırakabildiğinizi göreceksiniz.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow