Pazar Banyosu

Pazar Banyosu

Pazar Banyosu

Vakit kış ve bacasından gür dumanların çıktığı bir köy. Bu köydeki tüm çocuklar teknolojinin her imkanından uzak olmanın mutluluğunu yaşıyor.Telefon da tablet de uzak zamanların bilinmeyen masalları adeta. Televizyon sabahları çizgi film izlerken bir de akşam ailecek izlenen haber bültenlerinde hayatta.

Tüm çocuklar şen ve hayat dolu. Tüm çocuklar birlikte ve saklambaçta saklı. Tüm çocuklar sek sek sekiyor. Tüm çocuklar hep birlikte zıplıyor bir ipin altında. Yakarsa top yakıyor canlarını. Taşın beşi de var, dokuzu da.

Okul yolları uzun ama sıcak kahkalarla çevrili kışın dahi. Meşinler yuvarlanıyor her köy okulun geniş bahçesinde. Yuvarlanıp giriyor yuvasına. Abaküsler, ve Ali ata bak 'lar dizili kara tahtada.

Pazar kahvaltısı memnuniyetiyle tanışmamışlar ama pazar banyoları var. Böyle sobada dizi dizi güğümler. Bir de genişçe kazan. Sobanın alev alev kırmızısında fokurduyor sular. O zaman hazırız haydi pazar banyosuna. Yıkan gel ve dimdik dur sobanın sıcaklığında. Kedi misali mayış ve uyu sonra.

Uyu böyle çocuk. Bu sıcaklık ve huzurda en rahat uykunu uyu. Büyüdüğünde bir pazar kahvaltısı methiyesi düzülürse yanında pazar banyonu hatırla. Ve gülümse böyle bir çocukluk yaşamışların gönül rahatlığıyla.