ÇOCUKLUK

"Ben çocukken..." diye başlayan cümleleri duymuşsunuzdur. Çocukluk dönemini bizim için bu kadar özel kılan neydi?.. Gelin bir bakalım..

Ocak 18, 2022 - 17:59
Ocak 26, 2022 - 23:21
 0
ÇOCUKLUK

İstisnai durumlar dışında, çoğu kişinin yüzlerinde gülümsemeyle anımsadığı yıllardır çocukluk çağı. "Ben çocukken..." diye başlayan cümleleri önce büyüklerimiz, sonra da geçen yılların etkisiyle bizler de kurmaya başlarız. Geçmişe duyulan özlem dilimize böylece yansır.

Çocukluk dönemini bizim için bu kadar özel kılan neydi? Bu soruya tek ve genel geçer bir yanıt vermek zor, çünkü herkesin cevabı kendine özel. Ancak bana sorarsanız, çocukken dünyayı masum gözlerle gördüğümüz, yaşanmış olumsuz tecrübelerle yıpranmamış tertemiz hislerle keşfetmeye çalıştığımız için güzeldi o yıllar. Halbuki o zamanlarda da eskiden her şeyin daha iyi olduğunu söyleyen büyüklerimiz vardı; bizler ise henüz bakıma muhtaç konumda olmanın, yetişkin olmadığımız için henüz yüklenmediğimiz sorumlulukların altında ezilmediğimiz için mutluyduk. Bugün de benzer durumları etrafımızda gözlemleyebiliriz; sanırım bu döngü insanlık var olduğu sürece devam edecek. 

Maalesef her çocuğun çocukluk çağını olması gerektiği gibi yaşayamadığı da bir gerçek. İçlerinde talihsiz olaylar yaşayanlar, yaşlarından büyük sorumlulukları üstlenmek zorunda kalarak büyüyenler de var. Belki büyüdüklerinde eskiye göre daha iyi hayat şartlarına kavuşabilmişlerse geçmişleriyle barışıp bugünün mutlu ve güçlü yetişkinleri olabilirler. Fakat ya tam tersi olduysa? İşte o zaman pek de umutlu olamıyorum. 

Çocukluk herkes için kritik bir dönem; bunun nedeni de dünyayı algılamaya başlayış biçimimizin bu evrede gelişmesi. Yarınlarımızın umutlu olabilmesi için çocuklarımıza özen göstermeliyiz. Unutmayalım ki onlar geleceğimizin büyükleri olacaklar. "Eskiden insanlar ne kadar iyiydi, dünya daha yaşanılır bir yerdi..." gibi cümleleri geçmişte bırakmanın yolu çocuklarımıza verdiğimiz değerden geçiyor. Hepimizin dünyaya bir gün bu farkındalıkla yaklaşacağını ümit ediyorum. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow