GENÇLERİ (t)AVLAMAK

Dünyanın sistematiği ve dinamiği gençler üzerine kuruludur....

Ocak 9, 2022 - 13:17
Şubat 4, 2022 - 22:46
 1
GENÇLERİ (t)AVLAMAK

                                                            GENÇLERİ  (t)AVLAMAK

 

 

            Dünyanın sistematiği ve dinamiği gençler üzerine kuruludur.Ülkeler bunun bilincin de olup, genç nüfustan daha çok faydalanabilmek için sürekli nüfus planlamalarını güncellemekle beraber,  belli bazı çalışmaları hayata geçirmektedir.Sivil Toplum Kuruluşları,Dernekler,Vakıflar nüfuz elde etmek için, gençlerin peşinde olup, onları kendi çizdikleri yolda veya amaçları doğrultusunda kullanmak ve kazanmak istemektedir.

 

            Geçmişte yapılan bütün köklü değişimlerin ve iz bırakan hareketlerin  arkasında hep gençler vardır. Aslında gençler yol gösterilmekten daha çok anlaşılmak ve hayalleri peşinde koşacağı uygun bir zemin istiyor.Genç, dinamik ve enerjik olan gençleri kazanmak istiyorsak;gerekli değeri verip,onlarla samimiyet diyaloğunu geliştirip, gönül köprüsünü kurmaktan geçmektedir.Bunun içinde Z ve Alfa kuşağını iyi tanımaktan geçmektedir.

 

Kuşaklardan bahsetmek gerekirse; Şuan hayatta kabul görülen 5 farklı kuşak var.

  1. 1925-1945 : Gelenekçiler yani Sessiz Kuşak
  2. 1946-1964 : Baby Boomers (Bebek Patlaması)
  3. 1965-1979 : X Kuşağı (Gen X)
  4. 1980-1995 : Y Kuşağı (Milenyum)
  5. 1996-2015 : Z Kuşağı (Gen Z)

 

            Z Kuşağı iş hayatına atılmaları,oy verecek yaşa gelmeleri nedeniyle haklarında pek çok araştırma yapılmaya başlanan ve teknolojinin içinde doğan bu kuşağın,çok genç olmaları nedeniyle ön görülemeyen bir yapıda oldukları söylenebilir.

 

►Yaratıcı,tüketici ve geleneksellikten uzak bir kuşaktır.

►Teknoloji hayatlarının temelini oluşturur.

►Teknolojinin içinde doğmalarına rağmen dijital okuryazarlıkları düşüktür.Bunun nedeni sosyal medyada gördüklerini direkt olarak ''doğru'' kabul etmeleridir.

►Diğer kuşaklara göre daha cesur,daha girişimci bir yapıları vardır.

 

Z Kuşağından sonra sıfırdan Alfa!

 

Alfa Kuşağı adını Yunan alfabesinin ilk harfinden alıyor.Yani bir anlamda her şeyin sıfırlandığı yeni bir dünya nesli oluyorlar.İstatistiklere göre,her hafta dünya çapında 2.5 milyon Alfa doğuyor ve bunlar ipad'ler ve akıllı telefonlarla büyüyorlar.

 

►Alfa Kuşağı teknoloji ve anlık bilgiler sayesinde tüm zamanların en eğitimli nesli olacaklar.

►Alfalar,teknolojiyi hayatlarının her alanına kusursuz bir şekilde entegre eden ilk nesil olmakla beraber,internet,akıllı teknoloji ve sanal gerçekliğin olmadığı bir dünyayı asla bilmeyecekler.

►Önceki kuşaklar gibi kurallarla kısıtlanamıyorlar,baskın ve kontrolcü ebeveyn modeli onlarda işlemiyor,işleyecek gibide durmuyor.

►Bireyseller ve anı yaşamaktan yanalar.

►YOLO (Yalnızca bir kez yaşarsınız),FOMO (Kaçırma korkusu),NOTOMO (Yarın yok) gibi korkunç fikirleri vardır.

► Toplumsal normdan çok,bireysel tarz ve rahatlığa odaklandıklarından ,şimdiye kadarki en sıra dışı tarzdaki nesil olmaları bekleniyor.

►''Din'' onlar için kapsama alanı dışı ve doğaları gereği meydan okuma eğiliminde.

            Mevcut yapılardan kurtulmaya meyilli oldukları için onları din ve inanç yollarına ikna etmek zor kabul edilir. Herkes, Z Kuşağı üzerinde odaklanmış,araştırma ve anketler yapıyor.Oysa Z Kuşağı kendisini doğar doğmaz teknoloji içinde bulmuş ve bundan uzak duramamıştır.Z Kuşağı belirli bir seviyeye gelmiş olup, onu teknolojiden bağımsız düşünemeyecek kadar güçlü bir bağ  ile bağlanmıştır.Z Kuşağı kendi kararlarını verebilen ve sorgulamaları zayıf olduğu için, her şeyi kendi algısı doğrultusunda değerlendirmektedir.Belli bir yol almış olan bu kuşağa müdahale etmek artık çok geçtir.Onları inanç bakımından zayıflatmak için her türlü oyunlar ve türlü deneyler yapılmaktadır.

 

            Geçenlerde sosyal medyada gençlerle ilgili izlediğim  sosyal bir deneye aklım takıldı.Sosyal deneyde yere yüksek meblağda para bırakılıp gençlerin bunu gördükten sonra yerden alıp, ne yapacaklarına bakılıyor.Hiç kimse sosyal deney altında da olsa gençleri böyle vicdani hareketlerle ne sınamasına nede küçük düşürmesine hakkı yoktur.Bu gibi deneyler sanki araştırma şirketleri tarafından yapıldığı servis edilip, örneklem alınmış sayılarak toplum nezdinde genel bir algı yaratılmaya çalışılmaktadır.Böyle sosyal deneylerin basit bir şekilde yapılıp yayınlamasına kısıtlama gelmesinden yanayım.

 

 

Alfa (Sıfır) Kuşağı üzerinde durmak gerekiyor aslında…

 

            Adından da anlaşılacağı gibi sıfırlanmış bir gençlik yani yeni bir düzen,sıfırlanmış bir düzen planlanmaktadır.Kendi istedikleri gibi hareket eden ve yaşayan dinsiz bir gençlik ve inanç bakımından zayıf bir nesil isteniliyor.Teknolojiden çok iyi anlayan fakat sorgulamayan,okumayan,araştırmayan bir yapı inşa etmek için bütün sermayelerini bunun üzerine yatırım yapmaktadırlar.Yarına güçlü adımlar atmak istiyorsak,  gençleri iyi anlamaktan geçiyor.Bizim söylediğimizden daha çok bizim yaptıklarımızı takip ettikleri için her birimiz bütün davranışlarımızdan ve gelecek nesil'e yol göstermek için elimizi taşın altına koymak gerektiğini düşünüyorum.Bunun ilk adımı aile yapısının ve değerlerinin korunmasından geçiyor.Aile yapılarının korunabilmesi için,eğitim sisteminin güçlendirilmesi ve diziler üzerinde reform yapmaktan geçmektedir.

Daha iyi bir gelecek için araştırma yapan,okuyan,merak eden ve en önemlisi ahlaklı, vicdanlı bir gençlik yetiştirmek zorundayız.

 

            İstediğin kadar şehirler imar edip kur,eğer gençleri ıslah edip gerekli kıymeti vermezsen,yarın o kurduğun şehirleri yerle bir edecektir.

 

            Alfadan sonra önlem alınmazsa daha korkunç Beta,Gamma,Delta ve yeni bir dünya adı altında kuşakları konuşuyor olacağız.

 

Unutmayalım ki bu vatanı ecdadımızdan miras değil,gençlerden ödünç aldık!!!

 

Gençlere ithafen;

 

                                               NEDAMET

 

 

Zenginliği gördük,paylaşmayı bilemedik.

Dünya'ya tevessül edip,kardeşliği beceremedik.

Öksüzlere bakmayı,hep başkasından bekledik.

Allahın verdiğini hırsla yitirdik.

 

Tövbe kapısı açıktır,dua zamanı.

Gençliğine güvenme değerledir her anı.

Toprağa düşmüş şehitlerini tanı.

Pusulan göstersin her zaman yaratanı.

 

Ecel geldi kapıya bir gün öleceksin!

Sana verilen sıhhati yarın yitireceksin!

Fazlasına tamah etme bitiremeyeceksin!

Yolun sonuna geldiğinde üzüleceksin!

 

             AHMET YILDIRIM

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

AHMET YILDIRIM 1993 yılında Mardin'e bağlı Artuklu ilçesinde dünyaya geldim.İlk-orta ve lise öğrenimini Artuklu da bitirdim.Üniversite serüvenine ilk olarak Adana Çukurova Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık bölümünü bitirdim.Daha sonra Eskişehir üniversitesi Maliye bölümünü bitirdim.Mersin üniversitesi Eczacılık fakültesi Eczane Hizmetleri (UE) 2'inci sınıfta devam etmekteyim.Edebiyata olan merakım küçük yaşlarda başlamış olup meyvelerini hayatım boyunca almış bulunmaktayım.Sağlık alanında çalışmakta olup,ailemle birlikte yaşamaktayım.Arapçayı iyi seviyede bilmekteyim...