SATRANÇ

Haziran 7, 2022 - 23:25
 0
SATRANÇ

SATRANÇ

    Salona girdiğimde, sehpanın üstünde duran paket dikkatimi çekiyor. Doğum günüm için hediye gelen bu kutuyu büyük bir merakla açmaya başlıyorum . İçinden ahşap oyma bir satranç takımı çıkıyor. Elime alıp incelemeye, tahtanın üstüne tek tek yerleştirmeye başlıyorum. Ben onları hayranlıkla seyrederken bir kuvvet beni satranç takımının içine doğru çekiyor.

    Bir piyon olarak tahtada yer alıyorum. Ben ne olduğunu anlamaya çalışırken; bir ses duyuyorum. Sesin geldiği yöne baktığımda, veziri görüyorum. “Hey! Kaçıncı kez sesleniyorum sana? Gel artık.” diyerek azarlıyor beni. Onu takip etmeye başlıyorum. Bir odaya girince, bütün taşların toplanıp, şahı dinlediğini görüyorum. Bir savaş planı anlatıyor şah, benimle birlikte iki piyonu daha gösteriyor; “Sizden tek istediğim rakibin kalesine ulaşmanız” diyor. Diğerlerine dönerek anlatmaya devam ediyor. Bense pozisyonumla ilgili düşünmeye başlıyorum. “Tam bana layık yerdeyim.” diye düşünmeye başlıyorum. “Ömrüm boyunca piyonluk yaptım.”

  Şahın yükselen sesiyle düşüncelerimden sıyrılıyorum. Diğerleriyle birlikte yerime geçiyorum. Karşı takım da yerleşince savaş başlıyor. Sıra bana geldiğinde iki adım öne çıkıyorum ve sonrasında hedefime doğru dikkatli bir şekilde hareket ediyorum. Bu arada düşmanlarımdan eleyebildiğimi eliyorum; bu sırada bir iki defa yenilme tehlikesiyle karşılaşıyorum. Birinde at, diğerindeyse fil kurtarıyor ve beni kurtardıktan hemen sonra ikisi de yeniliyor. Geriye dönüp baktığımda kaybetmek üzere olduğumuzu görüyorum.

   Diğer iki piyonla birlikte kaleye ulaştığımızda; yükselme hakkını elde ediyoruz. O zaman aklıma ‘piyonun sıçrayış yapıp, yükselebilen, tek taş’ olduğu geliyor. Diğer ikisi kale olmayı seçiyor; bense vezirliği seçiyorum. Bir başına kalmış şahı üç taraftan kuşatıyoruz ve savaşı kazanıyoruz. Ömrümde ilk defa yükselmiş olmanın verdiği gurura, savaşı kazanmış olmanın verdiği sevinç de ekleniyor. Şarkılar söyleyerek, zaferimizi kutlamaya başlıyoruz.

  Gözümü açtığımda kendimi yatakta buluyorum. Rüyamda çalan şarkının, alarm olduğunu fark ediyorum. Sonrasında üstümü değiştirip, sıçrayış yapacağım güne kadar, piyonu olduğum işime gitmek üzere evden çıkıyorum.Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow