Aforizmalar -2

Öncelik, aşmak.

Temmuz 13, 2021 - 22:43
Temmuz 14, 2021 - 00:57
 0
Aforizmalar -2
  1. Bilmemek, bildiğini sanmaktan çok daha iyidir.
  2. Aşk, aslen, âşığın kendisiyle kurduğu bir tür köprüdür. Karşı tarafın idealleştirilmesi de muhtemelen bu yüzdendir.
  3. İnsanlar, inançlarını savunurken inançlarının barındırdığı fenalıkları ve inançları haricindeki güzellikleri göremezler.
  4. Çaresizlikler, nice devrimlere yol açmıyorsa pek anlamsızdır.
  5. Göremeyen insanlar ne de çok güvenir gözlerine! Görebilen gözlerse kılı kırk yarmaktan vazgeçmez.
  6. Hayat, sahilde kumdan kale yapmaya benzer. Öğretiler ve güdüler, kalelerin sahil dışında yapılmaması gerektiğini söyler insana. Kumdan kaleler dikildikçe dalgalar yıkar her birini. Öğreti ve güdülerinin dışına çıkamayan insanlar –ki bu her daim çoğunluktur- bunu rutin hâline getirir, üstelik ahmakça suçu denize atar. Kimi kalesinin önüne set çeker kimiyse kalesini demirden duvarlarla örer. Fakat öğreti ve güdülerini aşan insanlar ya kale yapmayı bırakır ya da sahilin dışında devam eder kalesini dikmeye.
  7. Bazı insanlar sadece karşı tarafı aşağılayabilmek için tırmanıyor yukarı.

  8. “Hayat” diye tanımladığımız şey ikiye ayrılır: İlki kendi hayatımız, ikincisiyse bizden bağımsız akıp giden hayat. Bu bakımdan mutluluğa ulaşmak, kendi hayatımızı bizden bağımsız hayatla en uyumlu hâle getirmek olacaktır.

  9. Cenneti görmek istiyorsanız evvelâ ölmelisiniz.

  10. Erdem öğreticilerini görmüyor musunuz? Barışı, iyiliği, ahlakı ve erdemi öğütlerken düşmanlarına ne denli kılıç sallıyorlar. Sakinliği emrederken kendi karşıtlarına ne de acımasızca öfke besliyorlar. Kibirlerinin tutsağı olmuş zavallılar…

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Nurdoğan Ertaş 2002 senesinin Eylül ayının ilk gününde Erzurum’da dünyaya gözlerini açan Nurdoğan Ertaş, 2020’de Atatürk Üniversitesi’nin Alman Dili ve Edebiyatı bölümünde lisans eğitimine başladı. 2021 senesinde yazdıklarını yayımlamaya başladı. Çeşitli dergi ve bloglarda şiir ve deneme yazıları yayımlandı. Son olarak “Eğrelti Otunda Bir Güvercin” adıyla ilk şiir kitabı KDY aracılığıyla yayımlanmış oldu.