Fakir ve Zengin

Toplumsal sınıfların kendilerini tatmin etme yolları. Alt sınıf ve üst sınıf.

Temmuz 31, 2022 - 21:37
Ağustos 1, 2022 - 21:31
 0
Fakir ve Zengin

Fakir ve Zengin

<span;>Yaşadığımız dünyada sınıf ayrımları sosyal devletlerde kendini belli etmektedir. <span;>Sınıf ayrımlarına sebeb olan etkenler bireylerin ekonomik konumlarıdır. Ekonomik açıdan kötü durumda olan insanlar alt sınıfta yer edinirken, iyi olan insanlar üst sınıfta yer edinir.

Alt sınıftaki insanlar ekonomik açıdan güçlü olamadıkları için kendilerini başka araçlar ile tatmin ederler. Bu araclar huzur, maneviyat veya alın teri olabilir. Üst sınıftaki insanlar kendilerini tatmin etmek ve suçluluk duygusunu hafifletmek için zihinsel meşrulaştırma yaparlar. Yaptıkları şeylerin zorunlu olduğunu söylerler. Her sınıfın kendisini tatmin etmek için bazı yolları vardır.

Zengin ve fakir ayrımının konuşulduğu bir yerde asla ve asla fakir ve mutsuz veya zengin ve huzurlu stereotiplerini duyamazsınız. Her zaman zengin ve kibirli veya fakir ve mutlu stereotiplerini duyarsınız. Çünkü bu stereotipler sınıflar arasındaki eşitsizlik algısının azalmasına katkı sağlar. İnsanları eşitlik içinde yaşadığına inandırır.

Siz de yakın çevrenizden sürekli fakirlerin huzurlu olduğunu, zenginlerin mutsuz yaşadığını duymuşsunuzdur. Bunlar yalnızca tamamlayıcı stereotiplerdir ve insanı eşitlik içinde yaşadığına inandırarak tatmin etmektedir. Oysa ki zenginler çok daha mutlu veya huzurlu olabilir.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow