Çıkar İlişkileri

İnsanların davranışları dolaylı ya da doğrudan kendi çıkarlarına hitap eder. Bunun sebebi insanın özünün benmerkezci ve egolu olmasıdır.

Ağustos 9, 2022 - 21:03
 0
Çıkar İlişkileri

Biz insanların yaptığı her şey dolaylı ya da doğrudan kendi çıkarlarımıza hitap etmektedir. Bunun farkındalığını edinmek zordur çünkü biz bunu bilinç dahilinde değil içgüdüsel olarak yaparız. Örnek verecek olursak;

Değer verdiğiniz birine hediye aldığınızı düşünün. Gerçekten onu sevindirmek için mi alıyorsunuz? Bunu bir düşünün. Yoksa onu nasıl sevindirdiğinizi görüp tatmin olmak için mi?

Ya da arkadaşlarınızla sohbet ettiğinizi düşünün. Güzel bir konu hakkında konuşuyorsunuz ve herkes bu konu hakkında bilgi vermeye çalışıyor. Siz de konuya dahil olup bildiklerinizi anlattınız. Peki bunun sebebi arkadaşlarınıza bilgi vermek mi? Yoksa ne kadar bilgili olduğunuzu göstermek mi?

Eğer kendinizi kandırmak istemiyorsanız sizin de yaptığınız her şeyin kendi çıkarlarınıza hitap ettiğini göreceksiniz. Elbette değer verdiğiniz insanları da düşünüyorsunuz. Ama her zaman bu durumdan kendimize pay çıkarırız. İlişkilerinize bunların farkındalığını edinerek devam edin. Bu sizin yararınıza olacaktır.

İnsanları suçlamak gibi bir niyetim yok. Dediğim gibi biz bunu bilinç dahilinde değil içgüdüsel olarak yaparız. Bu oldukça normal bir şeydir. Sizin yapmanız gereken tek şey bunun farkındalığı edinmek olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow