HOBİ NEDİR? KİŞİ İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Batman Yerel Kurul'u üyelerinin 'hobi' konusu çerçevesinde fikirlerini birleştirerek ortaya koydukları bir eserdir.

Şubat 4, 2022 - 17:30
Şubat 4, 2022 - 22:23
 2
HOBİ NEDİR? KİŞİ İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

İnsanın sevdiği, ilgi duyduğu her türlü deneyimin ortak ürünü olan hobilerin, insan üzerinde yarattığı olumlu etkileri anlayıp tartışmayı, bunun yanı sıra sosyal ve psikolojik etkilerinin önemini kavramaya yönelik geçirdiğimiz zamanda bizleri nelerin mutlu ettiğini, nelerin heyecanlandırıp peşinden sürüklediğini anlamlandırarak bunun bilincinde yaşamanın önemi üzerinde durduk. Geçirdiğimiz zaman zarfında hobi edinmenin önemini hayatlarımızdan güzel örneklerle destekleyerek zamanı da bu hususta güzel yönetebilmenin ayrıntısına dikkat çektik. Farklı hobilerinde kişisel gelişimdeki yerini tartışarak gerekliliği üzerinde durduk. 

Hobi; kişinin yapmaktan zevk aldığı şeylerle meşguliyetidir. Bu meşguliyet kişiye bir iş, yük veya sorumluluk olmaktan ziyade kendi kendine terapi etme yöntemi ve stres boşaltma eylemi olur. Kişi bunları yapmaktan zevk alır ve bu davranışları yerine getirilmeye başladığı andan itibaren müthiş bir rahatlama hisseder. Günün yorgunluğunu atmak, sorumluluklarının yükünü azaltmak için yaptığı bu davranış, bütün bu olumsuzluklardan kurtulmasını sağlayarak var güne sıfırdan başlama enerjisini verir. Hobilerimiz, bizim karakter ve davranış bütünlüğümüzü de ortaya koyar. Kişinin sıraladığı hobilerinden o kişiyle ilgili genel çıkarımlarda bulunabiliriz. Edindiğimiz hobiler kişisel, fiziksel ve duygusal gelişimimizi de etkiler. Zevk almak ve rahatlamak için yerine getirdiğimiz eylemler zamanla en iyisi olmamıza da katkı sağlar. Kişinin hem yapmaktan zevk aldığı hem yaptıkça yorulmak yerine dinlendiği hem de yaptıklarıyla kendisini geliştirdiği şeylerin olması mükemmel.

Günlük rutin haline gelen birçok alışkanlığımız aslında farkında olmadan hobi olarak yaptığımız şeyler de olabilir aslında. Yemek yapmak, kitap okumak, müzik dinlemek gibi eylemler kişinin günlük rutini haline gelebilmektedir. Ancak kişi bütün bunları sadece hobi olarak yapmak istediğini veya hobi olmasını istediği için yerine getirince bu eylemleri yapmak ona en güzel işlerine ayırdığı zaman dilimi gibi gelebilir. Yeter ki bunlara olan yetkinliğinin ve yeterliliğinin farkında olsun. Yemek yapmak günlük rutin veya sorumluluk olarak düşünüldüğünde kişiye bir zaman sonra yorgunluk ve stres veren bir eylem haline gelir. Hobi olarak yemek yaptığını düşünmek de kişinin kendi sorumluluğunu severek, isteyerek ve zevk alarak yaptığı iş olarak görmesini sağlar. Ve zamanla bu eylemde çok çok iyi yerlere gelip başarı elde etmesini sağlar. 

Hobi dediğimiz şey kimine göre kitap okumak olurken kimine göre dağa tırmanmaktır veya biri yazmaya hobi derken bir diğeri müzik dinlemeye hobi der. Fakat biri hobi öbürü değil diyerek tartışmaya girmemiz pekte doğru sayılmaz çünkü kimi zaman bize göre hiç hobi sayılmayan şey bir başkasının tek değer verdiği şey olabiliyor bu yüzden kişinin yaparken sadece zevk aldığı değil de kendine katkı sağladığı, günlük hayatta zaten yapması gereken şeyi yapma zorunluluğu hissetmemeksiniz yaptığı şeydir hobi. Mesela kitap okumak bana göre bir hobi değildir çünkü bu aslında hedeflerimize ulaşmak için ders çalışırken yaptığımızın aynisini yapmaktır. fakat bir hedefi olmayan kişi ders çalışmadığı gibi doğal olarak bize katkı sağlayacak olan kitap okumayı da bir hobi olarak göremez evet hobi dediğimiz şey bize her zaman bir artı getirmesi değildir diyenler olacaktır fakat nasıl ki spor yaparken güzel görünümlü ve fit bir vücuda sahip olacağımızı düşünüyorsak ayni sekil de müzik dinlerken veya sevdiğimiz bir şarkiyi söylerken sadece eğlenmek için yaptığımızı düşünmektense onun aslında manevi olaraktan bizi rahatlattığını yani bir nevi ruhumuzu ferahlattığını ve bunun da bize bir katkısının sağlayacağını düşünmemiz gerekir. 

Büşra Özdaş

Hadice Okay

Nisa İmren

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EdebiyatBlog Dünyayı değiştiren hikayeleri, sesleri ve bakış açılarıyla dünyanın dört bir yanındaki sanatçılar EdebiyatBlog'da bir araya gelerek bu inanılmaz ütopyanın kalbinde yer alacak...