Nardugan Bayramı

Nardugan Bayramı

Aralık 21, 2021 - 13:43
Aralık 21, 2021 - 15:06
 2
Nardugan Bayramı

#nardugan

21 Aralık, Nam-ı diğer “Şeb-i yelda” geldi çattı. Gün dönümünün ve uzun gecelerin taşıyıcısı kış başlıyor.

Zaten 2021’nin bitmeyen dertli günleri, virüsleri, maskeleri, ekonomik krizleriyle hepimizi zorladığı bir dönemde, hayattan yorulmuşken şimdi bir de Nevruz bayramına kadar sürecek bu soğuk mevsimi atlatmamız gerekiyor. 

Zaman döngüsü, bizi de önüne katmış bahara akarken, bu kış içimizi ısıtacak, gönlümüzde kök salıp meyveye duran ağaçların çiçeklerini tomurcuklandıracak bir seraya ihtiyaç var.

Bilirsiniz, bu uzun gece birçok kültürde farklı isimlerle kutlanırken bereket sembolü sayılan nar evlerin kapılarında kırılır. Tanelerin dağıldığı alan ne kadar büyükse bolluk bereketin o genişlikle eve uğrayacağına inanılır.

Bizde #narduganbayramı olarak geçer bu özel gün.

Çarşıdan alınan bir tane, tıpkı merkezine kendimizi koyduğumuz bir mandala gibi açıldıkça çoğalır, bin tane olup damaklarda ekşiyle tatlıyı buluşturur.

Hayat ve mandala da böyle akar, geceler kısalarak güne, karanlıklar aydınlığa, kışlar bahara ulaşır. Döngü devam eder, gider.

Nar, Birhan Keskin’in şiirinde de; halden hale dolaşır, adeta tenden kalbe, dilden dile yalvarıştır. Der ki;

“ Dürtme içimdeki narı

Üzerimde beyaz gömlek var”

Bugün küllenmesi gereken ateşleri şairi dinleyip kendi haline bırakalım ama içimizdeki bereketi çatlatacak bir dünyaya, mandalaya tutunalım. Ben bugünün bereketi için bunu çizdim. Umarım güzel bir yıl olur, hayatlarımıza maddi manevi bereketler getirir.

Nardugan Bayramımız kutlu olsun.  

#handankılıc

Handan Kılıç

21 Aralık 2021

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Seslenen Yazılar Handan Kılıç Merhaba, Ben, Ankara’da yaşayan, İstanbul’a tutkun ama her daim toprağını özleyen bir İzmirli, edebiyata aşık bir Hukukçuyum. Uzun yıllardır blogumda hayata dair yazılar yazıyorum. 2015 yılında Akışına Bırak isimli bir kitap yayınladım. 2019 yılında Ölüler Konuşmalı adlı bir kitaba öykülerimle katkıda bulundum. 2020'de Başkalarının Çiçekleri, 2021'de Duvarın Ardı adlı öykü seçkileri ile Huzursuz Kelimeler adlı Şiir seçkisinde yer aldım. Roman ve öykü üzerine çalışıyor, mandala ve yazı üzerine atölyeler tasarlıyorum. Yazı-yorum Edebiyat Dergisinin de sürekli yazarlarından olup orada film analizleri ve denemeler yazıyorum. Yani hayatımın odağında her zaman yazı oldu. Youtubeda genel olarak çeşitli internet sitelerinde yayınlanmış kendime ait yazıları seslendiriyorum. Yaşam telaşı ile okumaya vakit bulamadığımız yazılara dinleme imkanı vermesi açısından youtube ve sesli kitaplar avantaj. Sosyal medya hesaplarım, site bağlantı adresleri için linklere tıklayabilirsiniz. Podcastlerim de Seslenen yazılar ismiyle her platformda. Gelin beraberce okuyalım, dinleyelim, yazalım, yaşayalım...