Soğuk Okuma

İnsanlar hakkında genel tahminlerde bulunarak onları etkilemenin yolu, falcıların ve mentalistlerin kullandığı yöntemleri öğrenmekten geçer.

Ağustos 11, 2022 - 02:25
Ağustos 11, 2022 - 02:26
 0
Soğuk Okuma

Bazı insanlar kendileri hakkında tahminde bulunmanızı ister. Kendilerini tatmin etmek için olumlu özellikleri sıralamanız yeterlidir fakat çok daha etkili bir yöntem vardır. O da soğuk okuma.

Soğuk okuma bir insanı giyiminden, konuşma tarzından, tavır ve hareketlerinden yola çıkarak kendisi hakkında çıkarım yapma sanatına dayanır. Elbette bu oldukça yüzeysel bir yaklaşımdır ve hata yapma oranı çok fazladır. Neyse ki hata oranını en aza indirgemek için mükemmel bir teknik mevcuttur. Psikolojide bu etkiye barnum etkisi denir.

Barnum etkisinde siz özellikle karşı taraf için hazırlanmış gibi görünen özellikleri sayarsınız fakat bu kişilik betimlemeleri büyük çoğunluktaki insanlara uyacak kadar genel ve belirsizdir.

Örnekler;
Kişiliğinizin bazı zayıf yönleri var ama genelde bunları telafi etmeyi başarıyorsunuz.
Hedeflerinizi gerçekleştirebilmek için kullanabileceğiniz büyük bir kapasitenizin olduğunu biliyorsunuz ama bunun sadece çok küçük bir kısmını kullanıyorsunuz.


Falcılar ve mentalistler bu tekniği ustalıkla kullanır ve insanları süper güçleri olduğuna inandırırlar. Zekice hamlelerle çok iyi paralar kazandıklarını gördüğünüzde sizde olmak isteyebilirsiniz. Sanırım ben de olacağım. 

Tepkiniz nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow